Стрічкове різання металу з'явилася порівняно недавно, але завдяки зручній технології пиляння успішно витісняє інші види обробки. Верстат призначений для роботи практично з будь-якими матеріалами, в числі яких низколеговані і вуглецеві сталь, легкі сплави і т.д. Різка стрічковою пилкою зазвичай використовується при необхідності обробки труб круглого або профільного перерізу, кутів, швелерів, кругів, заготовок і т.д.
Різання металу на стрічкопильному верстаті - це досить складний процес, який вимагає використання якісного різального інструменту, змащувально-охолоджуючої рідини, а також правильно підібраних режимів різання, в залежності від оброблюваної марки сталі.
У стрічкопилкових верстатів ріжучим інструментом служить стрічкова пила кільцеподібної форми. Напрямок подачі пилки ділить верстати стрічкопильні на верстати маятникового типу (одноколонні і двоколонні) і верстати типу гільйотини (у них опускається пильна рама).
Існують три конструкції органів управління верстатами: стрічкопильні верстати ручні, напівавтоматичні (у них рама повертається автоматично) і автоматичні (глибина різу і довжина подачі задаються програмою).
Ще дві групи верстатів визначає метал, з якого виготовлено пильне полотно: або біметалічна стрічка, або на зуби пилки проводять напайку з твердого сплаву.
Метод різання заснований на поступовому зрізанні невеликих частинок металу великим числом гостро заточених різців. При цьому різці повинні мати більш високу твердість у порівнянні з розрізати матеріалом.
Різка на стрічкопильному верстаті - переваги:
- Точність обробки.
Даний параметр становить 0,1-1,5 мм. Вплив на нього чинять діаметр заготовки і висота стрічки. Знос самої пилки із мінімальним впливом. - Мінімальна ширина різу.
Всього 1,5 мм - коли обробляються великі партії металу це дає суттєву економію. - Якість різу.
Цей спосіб один з найкращих по чистоті отриманого зрізу (навіть при обробці труб практично не утворюється задирок і мікровідколи). Також слід зазначити відсутність ефекту загартування торця і оплавлення оброблених країв. - Можливість виробляти різ під кутом.
- Універсальність.
- Можлива різка на стрічкопильному верстаті практично будь-якого матеріалу: звичайного і сортового прокату; виробів із суцільним перерізом (квадратів, кругів, арматури, прутів); труб (товстостінних, тонкостінних).
- Немає обмежень по сортам металу, марками сталі і т.д.
Недоліки
- Режими розкрою, від яких неможливо відступити, знижують швидкість роботи.